Türkiye’de Finansal Özgürlük Hakkında Okunması Gereken Bloglar

Latteden Borsaya

Finansal özgürlük hareketinin Türkiye’de önde gelen örneklerinden biri Latteden Borsaya. Yiğit Türkmen, finansal özgürlük hakkında blog yazmaya 2017 yılında başladı. Sadece finans konuları değil finansal özgürlüğe bakış açısı, tasarruf konularındaki paylaşımları ve çevirdiği Warren Buffet mektupları gibi konularda da blog sayfasında paylaşımlar yapıyor.

Hisse senedi biriktirerek erken emekli olma hedefine ulaşmak için yıllık hedefler koyup hedeflerini yakalamaya çalışan Yiğit Bey, hedefleri doğrultusunda ilerlemekte ve bloğunda bu ilerlemeyi ayrıntılı şekilde göstermekte. Özellikle ülkemizde finansal özgürlük noktasında bu tip blog sayısı ne yazık ki çok fazla değil. Bu yüzden takip edilmesi gereken ve bizim gibi düşünenlere ilham veren bloglardan biri.

Yiğit Bey kendi sözleriyle finansal özgürlük yol haritasını şu şekilde açıklıyor:

“Finansal özgürlük bir süreç ve bu sürece erken başlamak için bazı koşulların olgunlaşmasını beklerseniz geç kalırsınız. Bu yüzden de hemen bir yatırım hesabı açın. Aylık maaşınızdan 100 TL bile olsa yatırım hesabınıza aktarın ve ilk hisse senedinizi alın. 100 TL’ye bir yıl içinde 5 TL temettü alsanız bu yıllık elinize geçen paranın yani maaşınızın 5 TL artması demektir. Üstelik hem paranın hem bilginin hem de alışkanlıkların bileşik getirisi sizin için çalışmaya başlar.”

Bay Tutumlu

Özellikle ülkemizde en iyi finansal özgürlük bloğunu nereden takip edebilirim ve nereden başlayacağıma emin değilim diyorsanız, https://baytutumlu.com’dan başlamak çok iyi bir seçenek olabilir.

Finansal özgürlük hareketinin ülkemizde en aktif bloğu desek yanlış bir tanımlama da yapmamış oluruz. Aylık olarak portföy durumunu paylaşan, uzun süreli araştırmalar sonucu belirlediği şirketlerde sabırla lot sayısını artıran ve finansal özgürlük yolcuğunu paylaşan Bay Tutumlu’nun bloğunu takip etmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Sadece hisse senedi ve temettü yatırımı değil Eurobond ve yurt dışı yatırımlar konusunda da gerçekten paylaşımları pek çok kişiye ilham veriyor.

2018 yılında finansal özgürlük amacıyla bu yola çıkan Bay Tutumlu. Aradan geçen 5 yılın ardından yaptığı istikrarlı tasarruf ve yatırım neticesinde 2023 yılı itibarıyla finansal özgürlüğüne ulaşmış durumda.

Bay Tutumlu’dan öneriler;

  • Şunu anlamalıyız ki herkes finansal özgür olmak zorunda değil. Yani bu işte ya hep ya hiç diye bir olay yok. Yeterince tasarruf edemiyorum o halde tüm paramı harcayayım demeye getiriyor çoğu kişi. Edebileceğiniz 300-500 tl tasarruflar sizi emekli etmez fakat tasarruf ve yatırım kültürü kazandırır.
  • Özellikle yaşı genç arkadaşlar bundan 25-30 yıl sonra alacakları emekli maaşlarına pek güvenmesinler. O zamana kadar birkaç nesil daha eyt mağdurları ortaya çıkar, sistem yine değişir. Sgk sistemi sürdürülebilir degil, tüm dünyada böyle.
  • Bu yüzden geleceğinizi teminat altına almak için şimdiden az çok demeden birikim yapın. Ayda 2000-3000 tl’lik bir tasarruf ve yatırım sizi emekli etmez fakat 10 yıl sonra getireceği temettülerle ek bir gelir hiç yoktan iyidir. Bunu oluşturmak en küçük tasarruflarla bile mümkün. Bileşik getiriden faydalanmak istiyorsanız öncelikle onu çalıştırabilecek bir portföy yaratmanız gerekir. Yeter ki başlayın, gerisi gelecek!

Pinti Değil Tutumluyum

Basit ve mantıklı bir yaklaşımla herkesin takip edebileceği içerikler sağlıyor. Kişisel finans hakkında çok sayıda bilgi içeriyor ve paranızın kontrolünü ele geçirmenin basit yollarını anlatıyor.

Blog, tasarruf, yatırım, finansal özgürlük planlaması ve pasif gelir elde etme konusunda pratik tavsiyeler sunuyor.

Zengin Muallim

Bu blog finansal okur yazarlık noktasında eğitici bir blog diyebiliriz. İstanbul’da Öğretmenlik mesleğini icra eden Zengin Muallim bloğunda ve youtube kanalında pek çok tavsiye odaklı gönderi ve içerik paylaşıyor. Birikim, tasarruf, yoluyla erken emekliliğe giden yolu ortaya koyan ve pratik tavsiyeler içeren ülkemizde en iyi finansal özgürlük bloglarından biri.  Zengin Muallim finansal özgürlük yolundaki kişilere mesajı, harcamalarınızı kontrol etmek ve imkanlarınız dahilinde yaşamakla ilgili.

Zengin Muallim Sadece hisse senedi ve temettü yatırımı yapmıyor. Hisse senedi ve temettü yatırımlarının yanı sıra Eurobond ve yurt dışı hisse, etf gibi yatırımlarda yapmakta. Finansal özgürlük yolculuğunda 16. Ayında olan Zengin Muallim ’in toplam portföy varlığı 972.068 TL dolar bazında 36.389 usd ulaşmış. Kendisi finansal özgürlük oranını %12,13 olarak belirtmekte.

0
0

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir